Císařský řez

Úvod

Císařský řez (sectio caesarea – dále jen SC) je v České republice nejčastější porodnickou operací a končí jím až 25 % porodů. Jedná se o porod chirurgickou cestou, při kterém dochází k provedení řezu břišní stěnou a dělohou. Tento druh porodu je indikován například u abnormálních porodů, při kefalopelvickém nepoměru (disproporcí mezi kostěným aparátem matky a velikostí plodu), při komplikacích ze strany matky, při předchozích chirurgických výkonech v děloze, při ohrožení plodu a dalších anomáliích.

Hlavní kapitoly

1. Specifika císařského řezu

Po vybavení plodu dokončuje lékař císařský řez suturou dělohy a kůže po vrstvách. Císařský řez můžeme dělit na primární a sekundární. Primární je předem plánovaný, kdežto sekundární se vyvíjí až v průběhu porodu, kdy dochází k ohrožení plodu či matky nebo obou zároveň.  

Císařský řez se provádí v anestezii, která může být buď celková nebo pouze regionální, která může být epidurální či spinální. K celkové anestezii se přistupuje pouze u zvlášť závažných porodů. Častěji je aplikována anestezie regionální, u které dojde k znecitlivění vnímání bolesti v oblasti břicha a dolních končetin. Epidurální analgezie je spojena se zvýšeným rizikem delšího trvání porodu a poporodní dyspareunií (bolesti při pohlavním styku). Proto je důležitým anamnestickým údajem a zaslouží si pozornost při poporodní rehabilitaci.  

2. Změny po císařském řezu

Žena, která rodila císařským řezem jednak prodělala proces porodu, ale zároveň i břišní operaci. Velký faktor hraje to, zda byl císařský řez předem naplánovaný či nikoliv. Ve výjimečných případech pociťují ženy zklamání ze selhání a dávají si tuto skutečnost za vinu. 

Porod císařským řezem může na rodiččině těle zanechat psychicky bolestivé vzpomínky. Jizva, která po porodu na těle zůstává je rodiččina součást a musí se s ní co nejdříve pracovat. Nezřídka se stává, že se žena na svou jizvu nechce ani dívat a není vůbec schopná se jí dotýkat. Tyto podvědomé reakce pak ženu uvádí do všudypřítomného napětí. Pokud je jizva spojena například s pocitem tahu či přímo bolestí, bývá tento stav pro ženu ještě obtížnější. Jizva po císařském řezu je stejně jako jiné jizvy po břišních operacích zatížena rizikem vzniku srůstů, které mohou způsobovat chronické problémy ať už přímo v oblasti jizvy nebo přenesené do jiných částí pohybového aparátu. Nejčastěji dochází k manifestaci ve formě bolesti. Tyto stavy lze však efektivně léčit například fyzioterapeutickou péčí, kdy je jizva uvolňována ve všech etážích kůže. Zásadní je správná edukace rodičky v péči o jizvu – především k udržování správné hygieny a vhodné péče o kůži.

Použité zdroje

Behenská, Eva. 2018. Jsem po porodu. 2018. ISBN 978-80-270-3304-1.

Du, Jingran, a další. 2021. Effect of Epidural Analgesia on Pelvic Floor Dysfunction at 6 Months Postpartum in Primiparous Women: A Prospective Cohort Study. sciencedirect.com. [Online] 2021. [Citace: 21. květen 2022.] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2050116121000970.

Leifer, Gloria. 2004. Úvod do porodnického a pediatrického ošetřovatelství. Praha : Grada Publishing, 2004. ISBN 80-247-0668-7.

Roztočil, Aleš a kol., a. 2017. Moderní porodnictví. Praha : Grada Publishing, 2017. ISBN 978-80-247-5753-7.

Špaček, Richard. 2019. Pooperační srůsty v břišní a pánevní krajině. Umění fyzioterapie. 2019, 8.

Vomáčková, Klára. 2022. Péče po císařském řezu. Fitandtasty.cz. [Online] 2022. [Citace: 20. květen 2022.] https://fitandtasty.cz/pece-po-cisarskem-rezu/