Rozhovor s gynekoložkou
Úvod
V rámci vypracování diplomové práce proběhl rozhovor s gynekoložkou pracující ve FN Plzeň MUDr. Veronikou Kovářovou, které velmi děkuju za její ochotu a pomoc se zpracováváním tématu.
Na co jsem se paní doktorky ptala a co by sama ráda vzkázala čtenářkám se můžete dočíst níže.
Otázky a odpovědi s Veronikou Kovářovou
Hraje určitá pohybová aktivita v anamnéze těhotné ženy pro lékaře roli?
Neřekla bych, že jedna určitá aktivita ovlivní těhotenství a následný porod. Jde spíše o souhrn aktivit a celkově životní styl. Příkladem může být u obézních žen s velmi povolenou břišní stěnou a tzv. venter pendulus patologické naléhání plodu (tzv. asynklitismus). Představme si to tak, že žena má velké převislé břicho, povolené břišní svaly a děloha tak i s plodem přepadává dopředu. Tím hlavička plodu nenaléhá správně na pánevní vchod. V předem nerozpoznaných a neřešených případech tak může porod skončit císařským řezem. Naopak u extrémně svalnatých žen může být břišní stěna tak pevná, že dělohu i s plodem tlačí k páteři a může dojít také k patologickému naléhání plodu. To jsou ale extrémní případy.
Je lékaři všeobecně doporučována pohybová aktivita v těhotenství? A jaký je Váš osobní názor?
Pohybová aktivita je určitě doporučována. V těhotenství by žena neměla začínat s aktivitou, kterou dosud nedělala a byla by pro ni tudíž velmi fyzicky náročná. Měla by se vyhnout činnosti, která vede k velkým otřesům (běh), nedělat cíleně cviky na břicho.
Já osobně doporučuji chodit, chodit a zase chodit, dokud to jde. Je to nejpřirozenější pohyb, nic nestojí. Taková pěkná procházka v lese má dle mě jen pozitiva.
Jaké jsou podle vašeho názoru nejčastější mýty a pověry týkající se šestinedělí a doby po porodu?
- Kojení je samozřejmost – není. Žena se musí naučit jak s miminkem zacházet, jak správně ho přiložit k prsu a někdy i přes veškerou snahu se kojit nepodaří.
- V šestinedělí musí být žen jen doma – nemusí. Pokud to zdravotní stav dovolí, může žena s vhodně oblečeným miminkem na procházku do přírody. Řiďte se, tím jak se cítíte.
- Miminko budu milovat na první pohled – nemusí to tak být. Vztah a pouto k vašemu miminku může přijít postupně. Nejste špatná matka, pokud si z vašeho miminka hned „nesednete na zadek“.
- Kojení slouží jako antikoncepce – není to tak. Velmi záleží na tom, jak často žena kojí a i přes to, že ještě nedostala menstruaci po porodu, může dojít k ovulaci a následnému otěhotnění. Pokud další miminko neplánujete, poraďte se se svým gynekologem o vhodných metodách antikoncepce.
- Užívání mateřského mléka (MM) jako všeléku – maminky si mezi sebou předávají rady, kam všude se dá MM aplikovat. Ale například při aplikaci do nosu může dojít k aspiraci (vdechnutí MM do plic) a tím k zápalu plic! (MM na rozdíl od nosních kapek obsahuje bílkovinné a tukové částečky). Na záněty očí, uší, nosu používejte vždy léky k tomu určené.
Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se ženy v šestinedělí dopouštějí?
- Necvičí dle doporučení – vůbec nebo naopak nevhodné cviky.
- Neodpočívají – když je možnost odpočiňte si, nevypraná pračka a neumyté nádobí nikam neuteče, ale miminko se vzbudí a bude potřebovat alespoň malinko odpočatou maminku.
- Celkově na sebe mají ženy přehnané nároky – dovolte si být unavené a řekněte si o pomoc okolí.
Dochází na vaše pracoviště na oddělení šestinedělí fyzioterapeut? Případně edukuje někdo jiný rodičky o pohybové aktivitě?
Jaký máte názor na pohybovou aktivitu v šestinedělí Vy osobně? A jaký je všeobecný názor ze strany lékařů?
Co byste vzkázala potencionálním návštěvnicím stránek?
- Držte se rad fyzioterapeuta/tky
- Ideálně po šestinedělí navštivte fyzioterapeuta/tku ke zhodnocení vašeho stavu a nastavení vhodného cvičení.
- Pokud vám jeden/jedna fyzioterapeut/ka nesedí navštivte jiného/jinou (vlastní zkušenost).
- Nevyžádané rady, které vás stresují, pusťte jedním uchem dovnitř a druhým ven.
- Spokojená maminka = spokojené miminko (neplatí ve 100% případů).